Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Dobre wyniki w sporcie to rezultat ciężkiej pracy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż sam trening to tylko trzecia część składająca się na sukces danego zawodnika. Reszta to dieta i regeneracja. Nie inaczej jest też wśród biegaczy. Co jeść, abyśmy osiągali jeszcze lepsze wyniki podczas wybiegań?
Węglowodany
Cukry to nasze podstawowe paliwo. Dieta dla biegacza amatora musi być w nie bogata. Na co dzień sprawdzą się doskonale węglowodany o niskim i średnim indeksie glikemicznym (IG). Łatwo tutaj kierować się zasadą, by jeść ciemne pieczywo, makarony, ryż. Kasza także jest dobrym posiłkiem, jednak pamiętajmy, by nie jeść jej przed samymi zawodami czy treningiem (ciężkostrawna z racji dużej ilości błonnika). Natomiast do godziny po treningu mamy okienko kataboliczne, w którym najlepszym wyjściem pod względem regeneracji będzie zjedzenie węglowodanów prostych z białkiem. Idealnie sprawdzi się tu gainer bądź banan z mlekiem.
Białko
W diecie biegacza nie może zabraknąć białka. Głównie dlatego, iż jest to budulec naszego ciała. Najlepszym źródłem białka zawierającym wszystkie potrzebne aminokwasy jest jajko! Prócz tego warto wprowadzić do diety chude mięso z kurczaka, indyka, królika. Ryby są również fantastyczną opcją. Dla wegetarian bądź wegan wyjściem będzie soja i tofu.
Tłuszcz
Niezwykle ważny element w diecie, który dostarcza paliwa na długie biegi oraz odpowiada za dobrze działającą gospodarkę hormonalną. Na pewno warto zaopatrzyć się w oliwę z oliwek i oleje: sezamowy, rzepakowy, kokosowy. Wcześniej wspomniane w tekście jajka i ryby to nie tylko doskonałe źródła białka, ale także i tłuszczu. Dobrze nam zrobi także raz na jakiś czas przekąszenie jakichś orzechów. Unikać natomiast należy wszelkiego tłustego fast-foodu, gdyż nie przełoży się on na poprawę naszych czasów.
Idealna dieta
Jeśli chcemy sprawić, aby treningi i regeneracja stały się jeszcze bardziej efektywne, to musimy zadbać o swoją dietę. Dostarczmy w ciągu dnia odpowiednich węglowodanów o średnim i niskim IG, białka i tłuszczu a nasze ciało nam za to podziękuje. Wykorzystajmy także okienko kataboliczne na podładowanie glikogenu i zminimalizowanie szkód po treningu spożywając cukry proste wraz z białkiem.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405