Jak działa rezonans magnetyczny?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

rezonans magnetyczny

Postęp nowoczesnej medycyny diagnostycznej spowodował, że organizm człowieka  przestał być aż taką tajemnicą, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom  takim jak tomograf możemy zajrzeć w głąb ludzkiego ciała i sprawdzić czy wszystko funkcjonuje  jak należy.  Jednym z badań tomograficznych jest rezonans magnetyczny. Jak on działa i do jakich badań jest wykorzystywany?

Zasada działania rezonansu magnetycznego

Diagnostyka za pomocą rezonansu opiera się na zjawisku pola magnetycznego. Elektromagnes wytwarza odpowiednio mocną, bezpieczną dla człowieka energie magnetyczną, które wnika w strukturę ciała, a następnie reagując z cząsteczkami wody pozwala zbudować szczegółowy obraz ludzkiego wnętrza. Jak to działa?

Ciało człowieka  składa się w ok. 60-70% z wody. Cząstki wody zbudowane są z cząstek wodoru oraz tlenu. Protony wodoru posiadają ładunek elektryczny, który reaguje z polem magnetycznym wytwarzanym przez tomograf i w tym momencie ulegają magnetyzacji. Powoduje to, że ustawiają się  wzdłuż linii pola. Na podobnej zasadzie działa igła kompasu wskazująca północ, z tym wyjątkiem, że pole rezonansu spełnia cała planeta.

Namagnesowane cząstki wodoru są poddawane następnie działaniu zmiennego pola elektromagnetycznego, które sprawia, że wracają do stanu równowagi , równocześnie zostając miniaturowymi  nadajnikami elektromagnetycznymi. W tym momencie rezonans magnetyczny wykrywa pola generowane przez miliardy małych wodorowych „nadajników” w ludzkim ciele, dokonuje analizy danych i generuje trójwymiarowy obraz konkretnych tkanek, z które tworzą narządy.

Do czego wykorzystuje się rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystuje się przy wszelkich analizach w diagnostyce medycznej. Jest to najdoskonalsze obecnie urządzenie do analizowania wnętrza ciała. Pozwala:

  • Diagnozować obecność nowotworów
  • Zbadać ogólny stan tkanek i narządów
  • Monitorować skuteczność prowadzonego leczenia i terapii
  • Wytypować miejsca przeznaczone do przeprowadzenia przyszłych zabiegu

Więcej o tej metodzie diagnostyki serca przeczytacie Państwo w zakładce rezonans magnetyczny.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.