Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Ćwiczenia kardio, czyli jakie?
Bieganie, Lifestyle, Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez AdministratorW ramach naszych blogowych wpisów regularnie staramy się podpowiadać, jak dbać o zdrowe serce. Wspominaliśmy już o tym, by regularnie wykonywać profilaktyczne badania serca, zachęcaliśmy też do uprawiania joggingu, aby zwiększyć wydolność (oraz poprawić odporność) organizmu. Tym razem natomiast nasza uwaga skupiona będzie na tak zwanym „treningu kardio”, który znacznie poprawia kondycję, zwiększa wytrzymałość i zmniejsza ryzyko pojawiania się chorób układu krążenia.
Czym jest trening kardio?
Ćwiczenia kardio występują pod różnymi określeniami – często nazywa się je treningiem aerobowym lub treningiem tlenowym. Nie brzmi to zachęcająco, ale uspokajamy: nie są one w żaden sposób związane z trudnymi, wyczerpującymi zadaniami. Termin ten odnosi się bowiem między innymi do biegania, jazdy na rowerze, pływania, a nawet skakania na skakance. Zadanie treningu kardio jest proste: chodzi o to, aby za sprawą wzmożonej (lecz rozsądnie rozplanowanej, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule) aktywności fizycznej, poprawić pracę serca i układu krążenia.
W czym pomaga trening kardio?
Zalet biegania, jazdy na rowerze, czy pływania jest naprawdę wiele, ale wśród najważniejszych z nich wymienić należy fakt, że zwiększają one wydolność organizmu (w tym również serca), pomagają w rozsądny sposób zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać prawidłową masę ciała (ponieważ znacznie przyspieszają trawienie), wzmacniają serce i płuca, a także eliminują ryzyko pojawienia się nadciśnienia, cukrzycy, a nawet depresji.
Jak powinien wyglądać odpowiedni trening kardio?
Trening taki musi być przede wszystkim umiarkowany! Nie przesadzajmy z intensywnością wykonywanych ćwiczeń – zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, czy też jazdą na rowerze (nie ma znaczenia, czy wyczynową, czy bardziej rekreacyjną). W trakcie wysiłku, tętno nie powinno podnieść się powyżej sześćdziesięciu (ewentualnie siedemdziesięciu) procent maksymalnego. Rezultaty będą widoczne, jeśli właściwie rozłożymy trening w czasie, nie przesadzając z jego częstotliwością. Tak jak doradzaliśmy w poprzednim wpisie – powoli, bez presji, ale skutecznie i, co najważniejsze, systematycznie. Nie nastawiajmy się na to, że efekty pojawią się od razu, nie starajmy się też uzyskać ich na siłę – cierpliwość jest tu kluczem do sukcesu!
Powtórzmy to raz jeszcze: jeśli trening kardio, to tylko taki, który będzie przemyślany, dobrze przygotowany i rozpoczęty z myślą o długotrwałej pracy. W innym wypadku nasz organizm może być za bardzo obciążony, my natomiast sfrustrowani i niezadowoleni. Zanim więc zaczniemy ćwiczyć, zadbajmy o pozytywne nastawienie, bazujące przede wszystkim na spokoju.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405