Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Zastawki serca są w każdym organizmie czymś szalenie ważnym, głównie ze względu na funkcję, jaką pełnią- ich zadaniem jest utrzymanie jednokierunkowego przepływu krwi. W praktyce oznacza to, że poprzez ich działanie krew nie ma możliwości cofania się do serca. Zastawki są na tyle ważne, że ich obecność jest konieczna, a w konsekwencji ich wad, do jakich należy chociażby ich zwężenie się czy ich niedomykalność, konieczna jest operacja mająca na celu wszczepienie zastawek biologicznych lub sztucznych. Wady zastawek, które uniemożliwiają ich odpowiednie działanie, mogą być wrodzone, mogą pojawić się z czasem, ale też równie często są konsekwencją przebytych chorób.
Charakterystyka zastawki serca- jak one właściwie wyglądają?
Być może pewnym zaskoczeniem może być fakt, że przypominają one raczej błoniaste fałdy. Aby móc wyobrazić sobie, jak wygląda zastawka serca, trzeba wiedzieć, że tak naprawdę jest ona elementem zarówno układu krwionośnego, jak i limfatycznego. Fałdy są zbudowane z niewielkich płatków, których podstawa jest spoidłem. W przypadku zbyt małej ilości płatków zastawki możemy mówić o jej wadzie, która sprawia, że nie może ona efektywnie pełnić swojej funkcji. Zastawki mogą również ulegać zwapnieniom, co również w prosty sposób prowadzi do ich dysfunkcji. Niedomykalność zastawki pojawia się w momencie, kiedy płatki nie domykają się całkowicie, przez co krew może cofnąć się do jam serca.
Ile zastawek znajdziemy w ludzkim organizmie?
Zaskakujące może być to, jak skomplikowana jest budowa ludzkiego serca i jak wiele złożonych elementów warunkuje jego poprawną pracę. W organizmie możemy wyróżnić aż 4 różne zastawki. Pierwszą z nich nazywamy zastawką dwudzielną lub też mitralną, a jej położenie ma zapobiegać cofaniu się krwi z lewej komory serca bezpośrednio do lewego przedsionka. Analogicznie, za zapobieganie cofania się krwi z prawej komory do prawego przedsionka odpowiedzialna jest druga zastawka, nazywana trójdzielną. Obie te zastawki są międzykomorowe. Kolejna zastawka dotyczy samej aorty i jej funkcją jest nadanie krwi jednokierunkowego przepływu z lewej komory do aorty. W końcu czwartą i ostatnią zastawką jest półksiężycowata zastawka pnia płucnego. Jej funkcją jest zapobieganie cofania się krwi z pnia płucnego do prawej komory serca.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405