Rodzaje nieinwazyjnych badań kardiologicznych

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

badania kardiologiczneChoroby układu krwionośnego należą do najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Choroby te zbierają  potężne żniwo ze względu na genetyczne zależności, nieprawidłowy styl życia czy wszechobecny w codziennym życiu stres. W wielu przypadkach śmierć można jednak odwlec i to długie lata. Wystarczy trochę profilaktyki i regularne badania.

Najpopularniejsze badania kardiologiczne

EKG Spoczynkowe

Badanie EKG spoczynkowe pozwala obserwować nieprawidłowości w rytmie pracy serca. Ocenia czynności elektryczne powstające w mięśniu sercowym dzięki czemu przeprowadzający badanie personel może stwierdzić występowanie, lub ich brak, zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych.  Stanowi ważny element diagnostyki kardiologicznej.

Badanie Echokardiograficzne (Echo Serca)

Bezpieczne badanie polegające na ocenie czynności segmentów mięśnia sercowego pacjenta. Jest to nie inwazyjny sposób diagnostyki, który pozwala określić wielkość komór i przedsionków serca oraz szczelność przegród sercowych.

EKG Wysiłkowe  (Próba Wysiłkowa)

To test, który przeprowadza się aby zaobserwować zmiany w czynnościach elektrycznych serca, podczas  zwiększającego się wysiłku aerobowego. Próba wysiłkowa najczęściej przeprowadzana jest na bieżni lub rowerze stacjonarnym.

Holter Ciśnieniowy

To precyzyjne badanie wymagające od pacjenta całodobowych pomiarów ciśnienia tętniczego. Dzięki danym uzyskanym z holtera ciśnieniowego lekarz jest w stanie ocenić stopień nadciśnienia tętniczego pacjenta.

Holter EKG

Badanie Holter EKG  ma za zadanie zbadanie u pacjenta występowania zaburzeń w rytmie serca. Podobnie jak przy holterze ciśnieniowym badanie wymaga danych z co najmniej dobowej obserwacji.

Rezonans Magnetyczny

Uznawane powszechnie za najdokładniejszą i najbardziej sprawdzoną formę badania serca.  Diagnostyce podlegają tu struktury wewnątrzsercowe oraz około sercowe, w których dzięki badaniu, lekarz może dostrzec nieprawidłowości. Metoda ta pozwala ocenić m.in. ryzyko zawału serca.

Tags:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.