Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Każdemu zależy na zachowaniu zdrowia na długie lata. Z tego też względu sporą wagę przywiązujemy do zróżnicowanej diety oraz do regularnej aktywności fizycznej. Niestety, często zdarza nam się zapomnieć o wykonywaniu badań profilaktycznych. Tymczasem dzięki różnego rodzaju testom możemy w porę zapobiec rozwojowi niektórych patologii. Wśród badań, których nie powinniśmy unikać znajduje się echo serca.
Jakie są wskazania do echokardiografii?
Echo serca nie jest badaniem skomplikowanym ani bolesnym, dlatego nie powinniśmy się go obawiać. Przeważnie jest ono zlecane przez lekarza rodzinnego, a także przez specjalistę kardiologa. Wskazania do przeprowadzenia echa serca są dosyć liczne i obejmują między innymi nadciśnienie tętnicze oraz chorobę wieńcową. Badaniem powinny się również zainteresować osoby, które borykają się z chorobą zakrzepowo-zatorową lub z wadami zastawek. Pełni ono również ważną rolę profilaktyczną w przypadku osób, które mają za sobą przebyty zawał lub udar.
Echo serca może nam zostać zaproponowane także wtedy, gdy lekarz wykrył szmery w sercu lub doświadczamy omdleń o nieznanej przyczynie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby badaniu temu poddały się w celach profilaktycznych osoby bez żadnych dolegliwości. Wówczas musimy jednak wykonać badanie prywatnie. Warto poszukiwać przychodni lub kliniki w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Jeśli chcemy wykonać echo serca Poznań prywatnie oferuje takie badanie w wielu klinikach.
Co trzeba wiedzieć o przebiegu badania?
Standardowa echokardiografia jest badaniem, do którego nie musimy się jakoś specjalnie przygotowywać. Do jego przeprowadzenia upoważniony jest nie tylko kardiolog, ale również ultrasonografista. Nieco bardziej skomplikowane jest echo serca wykonywane przezprzełykowo. Jeśli została nam ona zlecona, koniecznie musimy przyjść na badanie na czczo. Warto również zabrać ze sobą wynik EKG oraz RTG klatki piersiowej. Samo badanie trwa około 20 minut. W trakcie jego trwania lekarz używa specjalnej głowicy i dociska ją do naszej klatki piersiowej w okolicy serca. Lekarz po wykonaniu badania omówi z nami jego wynik.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405