Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Przykładowe ćwiczenia dla osób z chorobami serca
Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez AdministratorBrak aktywności fizycznej często prowadzi do powstawania chorób układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, by osoby, które przechodziły już w swoim życiu choroby serca, nie zapominały o aktywności fizycznej. Nie należy się obawiać tego, że ćwiczenia pogorszą stan po przebytej chorobie. Dobrze wykonany trening dla serca wzmocni je, jednocześnie obniżając poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Nie powinno się jednak rozpoczynać ćwiczeń nagle i bez odpowiedniego przygotowania. Może to tylko pogorszyć naszą sytuację zdrowotną.
Jak przygotować się do treningu?
Rozgrzewka – pomoże uniknąć kontuzji. Dzięki przygotowaniu układu mięśniowego i krwionośnego do pracy zapobiegnie powstaniu przedwczesnej zadyszki. Jako rozgrzewkę można potraktować kilkuminutowe ćwiczenia rozciągające przed treningiem. Ważne, aby uelastycznić stawy, bo podczas treningu, są obciążone o wiele mocniej niż podczas zwykłych, codziennie wykonywanych zadań.
Odpowiednie nawadnianie – zapobiegnie nadmiernej utracie płynów. Podczas ćwiczeń, wraz z potem i oddechem, organizm traci spore ilości wody. Brak nawodnienia może doprowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Aby temu przeciwdziałać, zalecane jest picie wody w odstępach około 15 minut przed, w trakcie i po treningu. Ułatwi to krążenie krwi po organizmie, a także zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych skurczy mięśni
Przykładowe ćwiczenia dla osób z chorobami serca
Marsz w miejscu ze wznosami ramion. Naprzemiennie unoś raz lewą, raz prawą stopę. Jedna stopa zawsze powinna znajdować się płasko na podłodze. Do ćwiczenia stopniowo dołączaj pracę rąk. Wciąż maszerując, unoś dłonie do sufitu i opuszczaj je, delikatnie kontrolując ten ruch, tak by nie opadały bezwładnie wzdłuż tułowia.
Pajacyki w wersji light. Stojąc prosto, ugnij delikatnie kolana. Wyciągaj nogi w bok i naprzemiennie ręce. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami, nie wykonuj przy tym podskoków. Ćwiczenie wygląda niewinnie, ale podniesie puls i przyspieszy oddech. Dla osób z przebytymi chorobami serca jest to pożądany efekt, należy jednak pamiętać, aby obserwować swój organizm i przy zbyt dużej zadyszce lub kołataniu serca natychmiast przerwać ćwiczenie, lub zwolnić tempo.
Krok dostawny (step touch). Na lekko ugiętych nogach energicznie przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Nie podnoś zbytnio kolan przy zmianie nogi. Wyciągaj przy tym rytmicznie ręce przed siebie i ściągaj je do tyłu. Pamiętaj, aby napiąć brzuch i patrzeć przed siebie. Jest to typowe ćwiczenie aerobowe.
Opisane powyżej ćwiczenia może wykonywać każdy niezależnie od wieku. Nie obciążają stawów, zwiększając przy tym wydolność układu krwionośnego.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405