Czy tętno ma wpływ na ilość spalanych kalorii podczas treningu?

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Wprowadzenie pomiarów pracy serca pozwala wkroczyć na wyższy poziom efektywności swoich codziennych treningów. Ogólnie przyjętych jest pięć stref, które bazują na procentowym udziale maksymalnego tętna. Dzięki nim można w łatwy sposób wybrać i sprawdzić intensywność ćwiczeń oraz efektywnie wyznaczyć najbardziej optymalną wartość tętna. W jakim przedziale stref treningowych należy przeprowadzać rozgrzewkę, a dzięki której najszybciej spala się tkankę tłuszczową?

Strefy tętna

Wyróżniamy pięć stref tętna. W każdej z nich w organizmie zachodzą inne przemiany, które mogą redukować tkankę tłuszczową lub poprawiać wydolność organizmu.

Strefa I – 50–60% tętna maksymalnego – trening przeprowadzony w bardzo małej intensywności, zazwyczaj trwa od 20 do 40 minut.Sprawdza się podczas ćwiczeń regeneracyjnych, rozgrzewki przed treningiem oraz uspokojenia organizmu po wysiłku.

Strefa II – 60-70% tętna maksymalnego – wyższa intensywność ćwiczeń, która poprawia wytrzymałość ogólną, wspomaga regenerację i przemianę materii. Trening w tej strefie jest komfortowy, umożliwia swobodne oddychanie i tylko w niewielkim stopniu obciąża mięśnie. Świetnie sprawdza się w okresie regeneracyjnym,

Strefa III – 70-80% tętna maksymalnego – intensywność treningów w strefie III jest wyższa, ale wciąż zachowane jest tętno aerobowe. Tego typu trening poprawia wytrzymałość tlenową i efektywność. Zmęczenie mięśni zaczyna być bardziej odczuwalne, jednak w dalszym ciągu nie ma problemów z zachowaniem łatwości oddychania.

Strefa IV – 80-90% – w tym momencie zostaje przekroczony poziom umiarkowanych treningów. Dzięki ćwiczeniom w tej strefie poprawia się wytrzymałość startową i wydolność organizmu. Zaleca się bardziej doświadczonym sportowcom.

Strefa V – 90-100% – ostatnia strefa tętna obejmuje bardzo wysokie treningi skierowane do najbardziej wytrwałych i doświadczonych. Przede wszystkim wspomaga trening szybkościowy. Dobrze sprawdza się jako przygotowanie do startu i w formie krótkich treningów interwałowych trwających maksymalnie 5 minut.

Dobry trening aerobowy

Najlepsze spalanie tłuszczu osiągalne jest w II i III strefie tętna maksymalnego, a więc przy zachowaniu tętna aerobowego. Coraz częściej przyjmuje się, że trening aerobowy o umiarkowanej intensywności należy prowadzić przemiennie z bardzo intensywnymi ćwiczeniami, które wychodzą poza strefę aerobową i rozpoczynają zakres treningu beztlenowego. Taki zabieg polegający na przeplataniu tętna niższego z wyższym skutkuje przyspieszeniem metabolizmu i szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej, które może trwać nawet dwie doby po treningu


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz