Czy można uprawiać sport po przebytym zawale?

Choroby Serca, Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Przebyty zawał wymaga wielu zmian w codziennym życiu, lecz nie oznacza konieczności zrezygnowania z aktywności sportowych. Wbrew pozorom nawet osoby, które przed takim atakiem nie ćwiczyły, powinny podjąć się takich prób. Wysiłek o charakterze aerobowym jest rekomendowany jako zarówno pierwotna, jak i wtórna profilaktyka względem chorób serca. Osoby po tego typu przejściach muszą się jednak liczyć z tym, iż potrzebne będą najpierw szczegółowe badania.

Co musi poprzedzić podjęcie ćwiczeń?

Po zawale pacjenci poddawani są długiej rehabilitacji, jednak gdy powrócą już do normalnego funkcjonowania, z powodzeniem mogą pomyśleć o aktywnościach sportowych, a wręcz powinni to uczynić. Podobnie jak u innych osób u których występuje ryzyko chorób układu krążenia, koniecznie muszą skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania: krwi, EKG czy ECHO serca. Bardzo ważna jest również tak zwana próba wysiłkowa, która wykonywana jest na ruchomej bieżni lub specjalnym stacjonarnym rowerze. W jej trakcie monitorowane są poszczególne parametry organizmu w celu zaobserwowania reakcji układu krwionośnego na tego typu wysiłek fizyczny. Na tej podstawie lekarz ocenia czy u danej osoby sport na pewno będzie bezpieczny oraz określi jak intensywne mogą być podejmowane ćwiczenia.

Rekomendowany wysiłek fizyczny po zawale

Aktywność fizyczna jest uważana za jeden z czynników prewencyjnych względem wtórnego przejścia zawału, lecz ludzie, których dotknęły takie problemy, muszą być przygotowani na to, iż będą musieli raczej zrezygnować z bardzo intensywnych ćwiczeń. Poszczególne przypadki rozpatrywane są indywidualnie, więc mogą od siebie odbiegać, zależnie od wyników badań danej osoby. Z reguły jednak zalecane jest kilkadziesiąt minut wysiłku aerobowego przynajmniej trzy razy w tygodniu. Standardowy trening po zawale może obejmować małe grupy mięśniowe, w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi. Inne preferowane formy aktywności to marsz, nordic walking, jazda na rowerze czy spokojne bieganie. U większości osób po ataku serca nie będzie jednak możliwe podjęcie się sportów ekstremalnych czy długotrwałego wysiłku z elementami współzawodnictwa, gdyż stanowiłoby to zbyt duże obciążenie dla organizmu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz