Fakty i mity o nadciśnieniu

Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Problem ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi mają miliony ludzi na całym świecie. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób układu krążenia i każdego roku coraz większy odsetek Polaków podejmuje się leczenia. Na temat nadciśnienia zdążyło się już utrzeć sporo mitów. Niektórzy uważają, że osoba borykająca się z nadciśnieniem nie powinna podejmować żadnej aktywności fizycznej w obawie o pogorszenie się jej zdrowia. Prawda jednak jest zupełnie inna i ruch jest wręcz wskazany. Czas najwyższy obalić te mity i poznać fakty o nadciśnieniu. Chodzi przecież o nasze zdrowie.

Fakty i mity o nadciśnieniu

Jako, że nadciśnienie tętnicze stało się tak popularnym schorzeniem, nie brakuje osób bagatelizujących je. Jest to jednak poważna choroba, która może przyczynić się do wystąpienia zawału serca czy nawet udaru mózgu. Z całą pewnością nie należy lekceważyć nadciśnienia tętniczego. Ponadto chorobę tę należy leczyć nawet wtedy, kiedy pacjentowi nic nie dolega. Nieleczone nadciśnienie może bowiem przyczynić się do uszkodzenia nerek, tętnic, mózgu czy serca. Co więcej, przez długie lata rozwija się w ukryciu, nie dając specyficznych symptomów. Mitem jest także to, że na nadciśnienie tętnicze chorują jedynie osoby starsze, gdyż na chorobę tą zapadają coraz to młodsze osoby.

Prawdą jest, że nadciśnienie diagnozowane jest przede wszystkim u osób starszych, ale wynika to z faktu częstszego odwiedzania przez nich lekarzy. Wielu młodych ludzi stroni od gabinetów lekarskich, dlatego też mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z owej przypadłości. Nie jest prawdą z kolei to, że tylko osoby otyłe chorują na nadciśnienie tętnicze. Problem ten może dotknąć nawet szczupłą osobę, która prowadzi niezdrowy tryb życia, nie wysypia się i dużo się stresuje.

Nadciśnienie a sport

Czy pacjenci z nadciśnieniem tętniczym mogą być aktywni fizycznie? Okazuje się, że jak najbardziej. Co więcej, powinni oni wręcz regularnie uprawiać sport. Dlaczego? Pierwszym powodem jest to, że ćwiczenia fizyczne sprzyjają zachowaniu optymalnej masy ciała. Drugim z kolei jest to, że dzięki regularnym ćwiczeniom wytrzymałościowym możliwe jest poprawienie wydolności układu krążenia i zredukowanie ciśnienie krwi. Regularna i umiarkowana aktywność fizyczna to zatem coś, o czym powinien pamiętać każdy pacjent borykający się z nadciśnieniem tętniczym.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz